ul. Kopernika 84, 81-456 Gdynia   +48 58 714 26 81 lub +48 500 402 102

Dar Pomorza

 

Dar Pomorza

dar pomorza
Dar Pomorza – atrakcją nie tylko dla żeglarzy
 
Trzymasztowy Dar Pomorza to legenda żeglarstwa w Polsce. Statek ten stał się dla wielu marzeniem o morskich przygodach. W ciągu swojej kariery żeglarskiej odbył nieco ponad sto rejsów. Aktualnie jest zakotwiczony w gdyńskim porcie i pełni rolę statku-muzeum.
 
Początki Daru Pomorza
 
Jednostkę żeglarską zbudowano w niemieckiej stoczni dla Deutscher Schulschiff Verein i nazwano "Prinzess Eitel Friedrich". Wykorzystywano ją do szkolnych podróży. W niemieckiej żegludze służył do 1922 roku, kiedy to na podstawie traktatu wersalskiego przekazano go francuzom. Pięć lat później właścicielem statku stał się baron Maurice de Forest. Jego planem było zainstalowanie w jednostce żeglarskiej napędu mechanicznego. Nie doszło do realizacji planów i baron wystawił statek na sprzedaż. 
 
W 1929 roku fregata została zakupiona przez polskie społeczeństwo. Pierwsza nazwa statku brzmiała "Pomorze". Dla uczczenia dużego wkładu mieszkańców Pomorza w zakup jednostki, nadano mu nazwę "Dar Pomorza". Oddany do odnowy i przebudowy statek w 1930 roku odbył swój pierwszy rejs. Szczęśliwcami okazali się studenci Szkoły Morskiej w Gdyni. 
Z Daru Pomorza korzystało kilkanaście tysięcy studentów przepływając na jednostce 500 tys. mil morskich (co równa się opłynięciu Ziemi dookoła 25 razy). Po ponad 50 letniej służbie w polskiej żegludze został przekształcony w muzeum. Do dnia dzisiejszego w gdyńskim porcie przypomina o pierwszych latach polskiego żeglarstwa.  
 
Dar Pomorza jest obowiązkową atrakcją dla wszystkich, którzy zatrzymają się w Gdyni. Każdy dowie się tu czegoś ciekawego o historii żeglarstwa w Polsce. Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie wybrać się do Gdyni, by zwiedzić Dar Pomorza oraz inne atrakcje, chcielibyśmy to Państwu ułatwić. Prowadzimy Willę Bryzę - villa Gdynia i chętnie ugościmy każdego w naszych pokojach oraz apartamentach.